Thursday, 23 June 2016

3. School Notices and Sports Draw - Week 8, Term 2 2016

Altar Servers
Saturday 25th June - Elenoa & Halalova Asi, Seth Sinclair, Lachlan Brookes and Elizabeth Plieger
Sunday 26th June - Jerome Misiloi, Hana & Zara Davies and Molly-May Mestrom

Birthday Greetings to:
Summer Moriarty, Rolfe Patalbo, Makayla Bean, Sione Tuuefiafi, Atlanta Williams-McDowell, Riley Little, Kristiana Whiston, Samuel Keno, Alexie Phillips and Jac Bradley.

Congratulations
Netball - Well done to Tegan Souness and Cushla Bridges who made the North Otago Yr 8 and 7 teams respectively and to Antonia Black and Harriet Heaphy who are the non travelling reserves for the Yr 8 team.  They play two tournaments in August in Timaru and Dunedin.

Basketball - Well done to Campbell Fowler and Baxter Lewis who made the North Otago U13 Boys Basketball team.  They have a tournament in July, qualifying tournament in August with Southern Nationals in October.

Library Books

Could all library books please be returned to the box outside the school office by Friday 1st July.

Community Notices

  • Active Kids Holiday Programme - runs from Monday 18th to Friday 22nd J|uly from 9.30 am to 12.30 pm at the Waitaki Recreation Centre.  It costs $6.00 per day and eight sports will be on offer throughout the week, delivered by local sports clubs.  The programme is subsidised  by the North Otago Lions Club.  Registrations are now open at www.sportsground.co.nz/waitakicrc/101510/
SPORTS DRAW - WEEK 8
Netball - Saturday 25th June
Intermediate 1.1
10.00 am - St Joseph's Gold v Kurow – Pearsons

Intermediate 1.2
10.00 am - St Joseph’s Rebels v Athletic Mini Maroon – Sport & Outdoors

Year 5/6 Big Hoops
10.00 am - St Joseph's Ferns v Athletic Mini Zinc – Court 2

Year 5/6 Small Hoops
11.00 am – St Joseph's Warriors v Athletic Mini Copper – Fitness 24

Year 3/4
10.00 am – St Joseph’s Maroon v Pembroke Sparks  
11.00 am - St Joseph’s Steel v Valley Magic Red  

Year 1/2
10.00 am –

Umpires
9.00 am – Yneke Edzes and Antonia Black
11.00 am – Tegan Souness, Harriet Heaphy & Skyla Ludemann
 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rugby - Saturday 25th June
5 yrs 
10.30 am – St Joseph’s Maroon v Maheno – WCS 9b
10.30 am – Old Boys v St Joseph’s Blue – WCS 9a

7/8 yrs
10.00 am – Athletic Gold v St Joseph’s – WCS 8

9/10 yrs
11.00 am – Excelsior/Old Boys v St Joseph’s – WCS 1

11/12 yrs – Friday 25th June
6.00 pm –Valley v St Joseph’s – Valley
 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Football - Saturday 25th June
Midget
11.00 am - St Joseph's Little Whites v Awamoa Lions – Awamoa Park

Junior
9.30 am - St Joseph's White Knights v Awamoa Kings – Awamoa Park
9.30 am – St Joseph’s United v Meadowbank Minnions – Showgrounds J2
 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hockey – Tuesday 28th June
Kwicksticks
5.00 pm – QuickSticks v West Navys

Hockey – Wednesday 29th June
MiniSticks
4.00 pm – Mixed Monkeys v Waimate Warriors

KiwiSticks
5.00 pm – Mixed Magic v Weston Wildcats
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Miniball - Tuesday 28th June
St Joseph’s Breakers are on duty on the back court and St Joseph’s Thunder are early duty on the front court.
4.15 pm – St Joseph’s Thunder v Fenwick Breakers – front court
4.15 pm – St Joseph’s Rebels v Pembroke Lakers – back court
5.15 pm – St Joseph’s Breakers v Fenwick Celtics – back court

Referee and Score bench
3.45 pm – St Joseph’s Thunder– referee and score bench
4.45 pm – St Joseph’s Rebels - referee
5.45 pm – St Joseph’s Breakers – referee and score bench
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Basketball - Wednesday 29th June
4.00 pm – St Joseph’s Cavaliers v Weston Wasps – front court
4.50 pm – St Joseph’s Bolts v OIS Storm - front court
4.50 pm – St Joseph’s Raptors v Wai-Troon – back court

Referee and Score bench
4.00 pm – St Joseph’s Bolts- referee
4.00 pm – St Joseph’s Raptors – referee and score bench
4.50 pm – St Joseph’s Cavaliers– referee
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

No comments:

Post a comment