Thursday, 20 June 2019

4. Sports Draw - June - Week 8, Term 2 2019

Netball - Saturday 22nd June
** YR 1 & 2 netball finishes on Saturday 29th June
** Yr 3/4 do not play Saturday 6th July and finish on Saturday 10th August
** Yrs 5-8 play Saturday 6th July and finish on Saturday 10th August
** Goal-a-thon is Saturday 27th July
** Yr 6,7 & 8 Development programme is being held on Fridays from 4.00 to 5.30 starting from Friday 28th June at the Waitaki Rec Centre and is being run by North Otago Netball.  Costs $60 for 6 sessions.  Click the link to register.  https://www.sporty.co.nz/viewform/97475
**  Coaches are wanted for the Development Programme and will be paid

Intermediate Prem
9.00 am - St Joseph's Gold v OIS Steel – Pearsons court

Intermediate 2
10.00 am - St Joseph’s Rebels v OIS Magic – court 8

Intermediate 3 Yr 5/6
11.00 am - St Joseph's Ferns v Twizel Lightning – court 2

Future Ferns Yr 3/4
11.00 am – St Joseph’s Maroon v Fenwick Flyers – court 5

Future Ferns Yr 1/2
10.00 am –Skills session starting at 10.00 am – court 1

Umpires
9.00 am – Atlanta Williams,
10.00 am – Jada-Rose Keno & Summer Moriarty and Paige Strachan
11.00 am – Alexie Phillips & Serah Staju, Mariah Cunningham & Hannah Fowler & Bridie McGeown
–-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rugby - Saturday 22nd June
5 & 6 yrs - Rippa
11.00 am – St Joseph’s v Kurow Rams – SKC Field 3

7/8 yrs
St Joseph’s have the bye

9/10 yrs
10.00 am  – Excelsior Rhinos v St Joseph’s – WCCP 3

11/12 yrs
11.00 am – St Joseph’s v Kurow – SKC Field 2
 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MINIBALL AND BASKETBALL INFORMATION
Miniball
Section 3 has now completed a full round and will start on round 2 this week.  Sections 1 & 2 have 2 more weeks to complete their first round and will then be put into top 4, bottom 4 for the next round.

Miniball - Tuesday 25th June
4.15 pm – St Joseph’s Breakers v Waitaki Valley Wizards – back court
5.15 pm – St Joseph’s Rebels v Fenwick Celtics - - main court

Score bench duty
3.45 pm – St Joseph’s Breakers – back court (Herbst Family)
4,45 pm – St Joseph’s Rebels – main court (Jones-Hogan Family)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Basketball - Wednesday 26th June
4.50 pm - St Joseph’s Bolts v Weston Wildcats – back court
5.40 pm – St Joseph’s Raptors v Papakaio – main court
St Joseph’s Cavaliers have the bye

Score bench Duty
5.40 pm – St Joseph’s Bolts – back court (Rollan Family)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hockey – Tuesday 25th June
Kwicksticks – Yr 7/8
5.00 pm – Upper Waitaki Wasps v Speedy Sticks (Mia C and Troy)

Hockey – Wednesday 26th June
KiwiSticks – Yr 5/6
6.00 pm – Upper Waitaki Wekas v Hampden Main Warriors (Mya R) – Turf 2




No comments:

Post a comment