Friday, 7 July 2017

3. Sports Draw - Week 10, Term 2 2017

Netball - Saturday 8th July
- St Joseph’s is on duty this Saturday.  Coaches please arrange for 2 parents to be in the office during your allocated time.
8.30 am – set up – St Joseph’s Rebels (see list in office for instructions)
9.00 am – office – St Joseph’s Ferns
10.00 am – office – St Joseph’s Maroon
11.00 am – office – St Joseph’s Gold
-   Goal-a-thon will be held on Saturday 29th July (the Saturday before school starts) and it is a dress up day so teams can choose their own themes but ensure your hair is tied up and no jewellery is worn.  Cards will be given to you by your coaches.

Intermediate Prem
10.00 am - St Joseph's Gold v OIS Diamonds - Pearsons

Intermediate Sec 2
9.00 am - St Joseph's Rebels v Maheno Mystics – Sport & Outdoors

Year 5 Small Hoops
10.00 am - St Joseph's Ferns v Pembroke Diamonds – LJ Hooker

Year 3/4
11.00 am – St Joseph’s Maroon v Valley Magic – LJ Hooker

Yr 1/2
Games and Skills start at 10.00 am

Umpires
11.00 am – Indya Cunningham

Netball – Saturday 22nd July
-  There are no courts or umpires allocated at this stage.  Please check the newspaper or North Otago Netball Facebook page for the draw, umpires and courts.
-  This is also the Goal-a-thon day which is dress up day.

Intermediate Prem
9.00 am - St Joseph's Gold v Valley Steel

Intermediate Sec 2
9.00 am - St Joseph's Rebels v Athletic Mini Zinc

Year 5 Small Hoops
10.00 am - St Joseph's Ferns v PD

Year 3/4
10.00 am – St Joseph’s Maroon v Fenwick Movers

Yr 1/2
Games and Skills start at 10.00 am

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rugby - Saturday 8th July
5 yrs 
10.00 am – St Joseph’s v Maheno – SKC 3

6 yrs
10.30 am - St Joseph's v Excelsior Lions - SKC 3 (amended)

7/8 yrs
10.00 am – Valley Gold v St Joseph’s - Weston

9/10 yrs
10.00 am – St Joseph’s v Valley – SKC 2

11/12 yrs
11.00 am – St Joseph’s v Excelsior/Maheno - SKC 2 (amended)

Rugby - Saturday 22nd July
5 yrs 
11.00 am – St Joseph’s v Valley Black – SKC 3

6 yrs
11.00 am – St Joseph’s v Union – SKC 3

7/8 yrs
10.00 am – Excelsior Rams v St Joseph’s – WCS 8 

9/10 yrs
11.00 am – St Joseph’s v Kurow – WCS 1

11/12 yrs
11.00 am – St Joseph's v  Athletic - WCS 5










 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Football - Saturday 8th July
There will be a 2nd 11th grade Rep trial on Sunday 9th July at 10.30 am at the show grounds.  All 10-12 year olds are welcome to attend.

Primary
9.30 am - St Joseph’s All Whites v Meadowbank Machines – Showgrounds P1

Intermediate
10.30 am - St Joseph's Beanotown United v Meadowbank Mayhem – Showgrounds I2
 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hockey – Tuesday 25th July
Kwicksticks – Yr 7/8
4.30 pm - Turbo Sticks (St Joseph’s combined team) v Papakaio

Hockey – Wednesday 26th July
KiwiSticks – Yr 5/6 – please note earlier times
4.30 pm – T2 - Speedy Sticks (St Joseph’s combined team) v Papakaio 2
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Miniball - Tuesday 25th July
The draw was unavailable at the time the sports draw went to print.  The game times will be emailed to you on the first day of school.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Basketball - Wednesday 26th July
The draw was unavailable at the time the sports draw went to print.  The game times will be emailed to you on the first day of school.



No comments:

Post a comment